Atrakcie, múzeá, pamiatky, vianočné trhy, zábava

Košický hrad


Košický hrad bol dlho v zabudnutí a to nielen v povedomí obyvateľov Košíc. Možno za to môže aj to, že sa takmer nespomína v stredovekých písomných prameňoch a ak ho aj spomenú, tak len nepriamo. Okrem toho bol často spájaný s inými hradnými komplexmi, čo prispieva jeho tajomnému charakteru.

Okrem toho sa objavujú aj názory, že táto stavba nikdy nebola hradom a skôr sa jednalo len o neúspešný pokus o výstavbu hradu. Aj kvôli tomuto sa tu konalo niekoľko výskumov, napr. v roku 1924 to bol výskum Dr. J. Poláka. Ďalší výskom vykonával Dr. Pavol Máčala a to v rokoch 1994 až 1997. Posledný výskum sa konal v rokoch 2011 a 2012, viedli ho Mgr. Michal Šimkovič a Ing. Miroslav Matejka.

Drevorezba mačky Zrúcanina hradu Zrúcanina hradu Zrúcanina hradu

Výskumom sa zistilo, že horná terasa bola využívaná už v dobe bronzovej. Ďalšie stopy ľudskej činnosti sa týkali valcovej veže stredovekého hradu. Terén v interiéri veže bol upravovaný, taktiež sa našli v jej murive stopy po rozoberaní, ktoré pravdepodobne prebiehali v 16. - 17. storočí. Pravdepodobný relikt plánovanej stavby leží v strede hrebeňa. Jedná sa o priehlbinu, ktorá je ohraničená zo všetkých strán, ale nemá zachované odvaly.

Ďalší zachovaný úsek opevnenia sa začína pod juhovýchodným okrajom hrebeňa. Na vonkajšej strane hradby sa odkryli kopy kamenia, ktoré slúžili ako pripravený stavebný materiál. Aj vďaka tomuto sa predpokladá, že hrad nebol nikdy dostavaný a týmpádom neplnil žiadnu úlohu. V blízkostí tejto zrúcaniny sa nachádza aj Výhliadková veža, ktorá ponúka prekrásny výhľad na mesto Košice.

Ak ťa zaujíma história, určite si pozri aj zvyšné Pamiatky a múzeá v Košiciach.

Hľadané spojenia:
kosice, cassovia, kaschau, kosicky hrad, doba bronzova, nedostavany hrad v kosiciach


Copyright © 2021 - Košice, Cassovia, Kaschau - Atrakcie, múzeá, pamiatky, vianočné trhy, zábavaKamNaVikend.eu | Mapa stránky