Atrakcie, múzeá, pamiatky, vianočné trhy, zábava

Dóm svätej Alžbety


Dóm sv. Alžbety je najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe, pričom zasvätený bol sv. Alžbete Uhorskej (Durínskej). S výstavbou sa začalo už v roku 1380, pričom dokončená bola až v roku 1508. Vo vnútri sa nachádza oltár sv. Alžbety so 48 obrazmi, ako aj neskorogotický krídlový oltár Navštívenia Panny Márie.

Avšak tento dóm skrýva ja ďalšie zaujímavosti. Napríklad dvojité točivé gotické schodisko, takých je v Európe len päť. K videniu je tu tiež aj celokovový oltár, ktorý by mal byť údajne jediný v Európe. V roku 1931 ho posvätili na pamiatku obetí 1. svetovej vojny. Taktiež sa tu nachádzajú relikvie sv. Kríža, sv. Alžbety, apoštola Ondreja a troch svätých košických mučeníkov.

Dóm svätej Alžbety Dóm svätej Alžbety Dóm svätej Alžbety Dóm svätej Alžbety

Rovnako tu sídlil kult Kristovej krvi, kedy obrazec vytvorení z rozliateho vína pripomínal ukrižovaného. Tento zázrak uznal i sám pápež. Nájdete tu aj kópiu plačúcej ikony z mesta Mária Pócs, originál sa nachádza vo Viedni. Taktiež sa tu nachádza reliéf Posledného súdu, ten sa nachádza nad severným vchodom do dómu. Reliéf je tvorený dvomi pásmi. A samozrejme mnoho iného.

Určite si pozri aj ostatné pamiatky a múzeá v Košiciach. Dóm sv. Alžbety nájdeš zaznačený aj na našej Mape Košíc.

Hľadané spojenia:
kosice, cassovia, kaschau, dom svatej alzbety, alzbeta uhorska durinska, kridlovy oltar navstivenia panny marie, relikvia svateho kriza, relikvia svatej alzbety, relikvia apostola ondreja, traja svati kosicki mucenici, kult kristovej krvi, papez, kopia placucej ikony, maria pocs, relief posledneho sudu


Copyright © 2021 - Košice, Cassovia, Kaschau - Atrakcie, múzeá, pamiatky, vianočné trhy, zábavaKamNaVikend.eu | Mapa stránky